Description of image1
Description of image2

ΜΠΡΑΒΟ παιδιά

Με μεγάλη επιτυχία και αποσπώντας το χειροκρότημα των μαθητών/τριών, αλλά και του κοινού πραγματοποιήθηκε σήμερα στο Δημοτικό Θέατρο Λαμίας η εξαιρετική προσπάθεια-αφιέρωμα στον Ιωάννη Καποδίστρια του σχολείου μας σε συνεργασία με το Ενιαίο Επαγγελματικό Ειδικό Γυμνάσιο – Λύκειο Λαμίας.

Η παράσταση που είχε τον τίτλο “Ο Ιωάννης των αρχών” πραγματοποιήθηκε σε ένα κατάμεστο θέατρο υπό τη σκηνοθετική οδηγία της κ. Αλεξάνδρας Καψάλη που ήταν υπεύθυνη για τη συγγραφή και απόδοση των κειμένων.

Η κ. Καψάλη στην κάμερα του STAR δήλωσε μεταξύ άλλων “… θα θέλαμε να παραδειγματίσουμε τα παιδιά μας και να ενσταλάξουμε στις καρδιές και στις ψυχές τους αυτό ακριβώς το υψηλό φρόνημα και τις αρχές του Ιωάννη των Αρχών, τις αρχές που πάντοτε έγραφε με κεφαλαίο Α…”

Η Διευθύντριά μας κ. Πολυμεροπούλου, δήλωσε στην κάμερα του STAR “… η παράσταση άγγιξε τις ψυχές των δύο σχολείων… “. ο Διευθυντής του ΕΝΕΕΓΥ-Λ κ. Σόρκος δήλωσε “… ο Ιωάννης Καποδίστριας ένωσε δύο σχολεία στα πλαίσια της συμπερίληψης και της εξωστρέφειας ….”, ενώ παράλληλα ευχαρίστησε την Περιφέρεια Στέρεας Ελλάδος και ιδιαίτερα τον Αντιπερειφερειάρχη κ. Σανίδα τον ΟΠΑΣΤΕ, το τυπογραφείο NEXTprint καθώς και τον Δήμαρχο Λαμιέων κ. Παπαϊωάννου, τους Αντιδημάρχους κ. Ποντίκα και κ. Σγάγια, την κ. Μακρή Θεοδώρου, την Αντιδήμαρχο κ. Σόλια και την κ. Αργύρη και τον κ. Ορφανό. Θερμές ευχαριστίες στον Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Γκούμα καθώς και στους Σύμβουλους εκπαίδευσης κ. Καλαντζή, κ. Παπαντωνίου, κ. Τσαγανού, κ. Χριστοδούλου και κ. Καλλιώρα. Επίσης ευχαριστούμε και την Προϊσταμένη του ΚΕΔΑΣΥ Φθιώτιδας κ. Αλβέρτη. Ιδιαίτερη αναφορά και ευχαρίστηση έγινε στον Μητροπολίτη Φθιώτιδος κ.κ. Συμεών όπου διαμέσου του Αρχιμανδρίτου κ.κ. Βαρθολομαίου απηύθυνε και σύντομο χαιρετισμό. Τέλος ιδιαίτερη μνεία και αναφορά για την Περιφερειακή Διευθύντρια Στερεάς Ελλάδος την κ. Μπενιάτα που απηύθυνε και σύντομο χαιρετισμό.

Ιδιαίτερη μνεία στους εκπαιδευτικούς και των δύο σχολείων: την καταπληκτική Αφρούλα κ. Ολυμπία Καλούδη, την Τσαρίνα κ. Αθηνά Μιχαηλίδου και την Ρωξάντρα κ. Πόπη Αντωνοπούλου. Τις καθηγήτριες του 4ου Γυμνασίου Λαμίας κ. Κράββαρη Αικατερίνη για την εκμάθηση του χορού και τέλος την κ. Μιχαηλίδου Γρηγορία και κ. Παπαλέξη Ελένη για τις πρόβες στο θεατρικό των μαθητών/τριών μας.

Τέλος στους μαθητές/.τριες του 4ου Γυμνασίου και του ΕΝΕΕΓΥ-Λ που συμμετείχαν στα θεατρικά ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ. Ποιον/α να πρωτοθυμηθούμε τον Καποδίστρια σε νεαρή ηλικία Μήτσιου Χρυσόστομο, τον Καποδίστρια σε ενήλικη ζωή Μόσχο Γεώργιο τον παπά του θεατρικού, τον Μεχμέτ και όλα τα παιδιά που συμμετείχαν. Ελπίζουμε και ευελπιστούμε η ζωή του μεγάλου αυτού Έλληνα να αποτελέσει ένα φάρο για τις νεότερες γενιές και φυσικά να συνεχιστεί η συνεργασία των δύο σχολείων με ακόμη καλύτερα αποτελέσματα.

Δείτε εδώ την κάλυψη από το STAR Λαμίας και εδώ από το Mag24 και εδώ δείτε όλη την παράσταση από το youtube

Σύνδεση Διαχειριστή