Description of image1
Description of image2

"Τα σχολεία τιμούν τον Ιωάννη Καποδίστρια"

Δημιουργήθηκε : Τετάρτη, 20 Μάρτιος 2024

Με μεγάλη επιτυχία και με τη συμμετοχή του σχολείου μας ολοκληρώθηκε η Επετειακή επιμορφωτική ημερίδα αφιερωμένη στην προσωπικότητα του πρώτου Κυβερνήτη της Ελλάδας…

Η ημερίδα οργανώθηκε από την Περιφερειακή Διεύθυνση Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Στερεάς Ελλάδας σε συνεργασία με τη Σύμβουλο Εκπαίδευσης Φιλολόγων Φθιώτιδας Ελένη Παπαντωνίου, το Δήμο Λαμιέων, το Συνδέσμου Φιλολόγων Φθιώτιδας, το Συλλόγου για την ανάδειξη της Ιστορίας της Εκπαίδευσης «Μιχ. Παπαμαύρος» και την ενεργό συμμετοχή εκπαιδευτικών και μαθητών/τριών Γυμνασίων της Φθιώτιδας. Κεντρικός ομιλητής της εκδήλωσης ήταν ο Νομικός, Ιστορικός και Πρόεδρος του Δ.Σ. της «Εταιρείας Μελέτης Νεότερης και Σύγχρονης Ιστορίας-Ιωάννης Καποδίστριας», Ανδρέας Κούκος. Το σχολείο μας συμμετείχε μαζί με τη συνεργασία του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ-Λ Λαμίας σε παρουσίαση θεατρικών διαλόγων. Μικρές σκηνές από τη ζωή του Ι. Καποδίστρια. «Ο Ιωάννης των Αρχών» που θα παρουσιάσουμε ολοκληρωμένο την Παρασκευή 22/03/2024 στο Δημοτικό Θέατρο Λαμίας στις 10.30. Συγχαρητήρια στους συμμετέχοντες και σας περιμένουμε όλες και όλους στην μεγάλη εκδήλωση την Παρασκευή.

Σύνδεση Διαχειριστή